Videolar

Kapalı tüplerin Laparoskopik olarak açılması (laparoskopik salpingoneostomi ve salpingoskopi)Kapalı tüplerin Laparoskopik olarak açılması (laparoskopik salpingoneostomi ve salpingoskopi)

Kapalı tüplerin Laparoskopik olarak açılması (laparoskopik salpingoneostomi ve salpingoskopi)

Tüpleri kapalı olan bir hastada laparoskopik olarak kapalı uçların açılması(“salpingoneostomi”) ve tübanın içerisine optik aletle girilip tübal mukoza ve lümenin normal olup olmadığının gözlenmesi(“salpingoskopi”)

Hidrosalpinks Salpingoneostomi (Kapalı Tüpün Açılması)Hidrosalpinks Salpingoneostomi (Kapalı Tüpün Açılması)

Hidrosalpinks Salpingoneostomi (Kapalı Tüpün Açılması)

Tübanın ucu kapanıp içerisi sıvı ile dolup şişen (hidrosalpinks) olan bir hastada kapalı tüpün açılması

SalpingoskopiSalpingoskopi

Salpingoskopi

Laparoskopi sırasında tübanın sperm ile yumurtanın döllendiği ampüller bölgesinin optik aletle girilip gözlenmesi. Bu kısım da lümen, mukoza ve kıvrımlar normal görünüyorsa tübanın ucu açıldığı zaman kendiliğinden ameliyat sonrası gebelik olabilir. Burası anormal ise tüba açıkta olsa gebelik şansı düşüktür.


HSG de Spazm Laparoskopide Tüpler AçıkHSG de Spazm Laparoskopide Tüpler Açık

HSG de Spazm Laparoskopide Tüpler Açık

Rahim filmi çekilirken bazen rahim kasılır rahimden tüplere doğru ilaç geçmez. Bu konuda tecrübesi olmayanlar tarafından yanlışlıkla tüpler kapalı sanılıp tüpleri açmak için ameliyat yapılabilir.  Bu şikayetle gelen bir hastamızda  yapılan laparoskopide iki taraflı tüplerin açık olduğu görülmektedir.

HydrosalpinksHydrosalpinks

Hydrosalpinks

Tübanın ucu daha önce geçirilen enfeksiyon veya ameliyatlar nedeniyle yapışırsa tüpün içinde sıvı birikip şişebilir. Böyle bir hastada tüp bebek tedavisi yapılacaksa bu tıkalı ve şişmiş tüpün laparoskopik olarak yumurtalığın kanlanmasına zarar vermeden alınması gebelik başarısını artırmaktadır.

Laparoskopik Yumurtalık Kisti AmeliyatıLaparoskopik Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Laparoskopik Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Ultrasonografide yumurtalıkta rüptüre  olmuş ve içinde papiller çıkıntılar görünen kistin normal yumurtalık dokusuna zarar verilmeden  laparoskopik olarak çıkarılması.


Endometrioma KistektomiEndometrioma Kistektomi

Endometrioma Kistektomi

Yumurtalıkta kadınlarda sık görünen endometrioma (“çikolota kisti”) olan bir hastada yumurtalık dokusuna zarar vermeden, yumurta rezervini azaltmadan laparoskopik olarak kistin çıkarılması.

Laparoskopik Dış Gebelik AmeliyatıLaparoskopik Dış Gebelik Ameliyatı

Laparoskopik Dış Gebelik Ameliyatı

Dış gebelik olupta ameliyat gerektiren ancak ileride yine çocuk isteyen hastalarda tüpü almadan laparoskopik olarak dış gebeliğin alınması

Rahimin Laparoskopik Alınması LAVHRahimin Laparoskopik Alınması LAVH

Rahimin Laparoskopik Alınması LAVH

Miyom veya aşırı kanama nedeniyle yaşı ilerlemiş çocuk isteği olmayan hastalarda rahimin alınması gerektiğinde açık ameliyatla karın duvarı kesilmeden laparoskopik olarak rahim alınabilir.


Submuköz Myomların Laparoskopik GörünümüSubmuköz Myomların Laparoskopik Görünümü

Submuköz Myomların Laparoskopik Görünümü

Rahimin dış yüzünden karın duvarına doğru büyüyen genellikle şikayet vermeyip tedavi gerektirmeyen myomların laparoskopik görünümü

PKOS’da Overlerin Laparoskopik GörünümüPKOS’da Overlerin Laparoskopik Görünümü

PKOS’da Overlerin Laparoskopik Görünümü

Endometrial PolipEndometrial Polip

Endometrial Polip


Page 1 of 2 12